Den koloniální svobody

Agentura Deloitte tvrdí, že Češi letos přestanou vydělávat na stát 22. června. Píše se tak na iDnes zde.

Metodik výpočtu data dne daňové svobody je více; jako rozcestník lze použít Wikipedii, například Liberální institut jej vypočítává jako podíl veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Snaží se nám podsunout myšlenku, že stát nás – zcela samostatné individua – okrádá o to, co nám spravedlivě patří a nebýt státu a daňové zátěže, mohli bychom se všichni mít výrazně lépe. Zapomíná se ovšem, že stát nespotřebuje na svou režii celý balík veřejných výdajů, ale jejich podstatná část míří na podporu starých, nemohoucích, nemocných a vzdělání. Zkusme si proto nejprve HRUBĚ odhadnout, jak vypadá den daňové svobody v podobě „kolik nás stojí provoz státu“.

K dispozici máme sezónně očištěný HDP za 1. – 3. kvartál roku 2014 a předběžný odhad růstu HDP ve 4. kvartálu a za celý rok 2014: „Hrubý domácí produkt vzrostl podle předběžného odhadu ve 4. čtvrtletí meziročně o 1,3 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 %. V roce 2014 se HDP zvýšil o 2,0 %.“. Snadno se tak dobereme k hodnotě 4. kvartálu i celoroku:

HDP CZ 2013-2014Na stránkách MF se snadno dohledáme jednotlivých komponent příjmů státního rozpočtu, jeho deficitu i objemů transferů do rozpočtů krajů a obcí:

rozpocet

Rozpočtované příjmy krajských a obecních rozpočtů byly v následující výši (uvádím i podíl daňových příjmů na celkových rozpočtech):

kraje

 

Celkové daňové příjmy státu, obcí a krajů byly rozpočtovány ve výši 1 156 554 milionů Kč, což představuje 27,7 % HDP. Den daňové svobody počítaný jen podle daňových příjmů včetně daní placených právnickými osobami tak vychází na 12. dubna. Pojďme ale dál a přidejme i výši výběru pojistného zdravotními pojišťovnami:

danove prijmy

 

Udělejme teď operaci, za kterou nás spousta absolventů VŠE nepochválí a sečtěme transfery obyvatelstvu, platy státních zaměstnanců a vlastní výběr pojistného:

danove prijmy vc. pojistneho

 

Zjišťujeme, že zpět se lidem skrz důchody, platy a zdravotní péči vrátí 777 miliard, což představuje 58 % celkových daňových přímů a výběru pojistného. Teď odečteme, kolik z vybraných daní a pojistného zůstane státu na ostatní účely: 1 331 554 mil. – 777 300 mil. = 554 254 mil. To je 13,3 % HDP. Takto spočítaný den daňové svobody vyjde na 18. února. Senzace se už nekoná, že?

Jako perličku na závěr uvedu ještě jedno zajímavé číslo: 248 miliard. Netušíte? Odpověď je zde. Jde o saldo položky 1.B.2 – Důchody z investic, pod kterou se skrývají přeshraniční transfery dividend za  první 3 kvartály minulého roku. Za celý rok 2013 dosáhla bilance důchodů z investic výše 317,6 miliard korun. Neměli bychom spíše než den daňové svobody slavit den, kdy zaplatíme dividendy vlastníkům průmyslu? Takový den koloniální svobody? Loni vyšel na 28. ledna. Závěry si udělá každý sám…

Reklamy
Obrázek | Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávičky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Den koloniální svobody

  1. NavajaMM napsal:

    Dobrá a poučná analýza, vďaka.

  2. taras2 napsal:

    Svého času jsem na blogu na iDnes rozzuřil místní pravověrné, kteří blinkali své poučky o dni daňové svobody, s tvrzením, že zaměstnanci musí ovšem posunout svůj den daňové svobody až někam do října, protože od července do téhle doby dělají na kapitalistovy zisky. To byl řev…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s