Jaký že to zlom…? Ropný zlom…?

Tom Murphy mne svým posledním příspěvkem inspiroval k návštěvě databanky americké agentury EIA, která sbírá údaje o zejména americké spotřebě energií, jejich zdrojích jak interních, tak zahraničních.

Člověk navštěvující nejdůvěryhodnější zpravodajský portál v milované domovině může nabýt dojmu, že ropy je přebytek a proto zlevňuje, a přebytek je jí proto, že nové technologie umožňují těžit dříve nedosažitelnou ropu z ropných písků a břidlic. Problém se nekoná, odsouvá, neexistuje. Zlom ropy je mýtus a podivná teorie ještě podivnějších zkázopravců.

Smutná zpráva je, že fosilní paliva jsou neobnovitelným zdrojem nacházející se na planetě s omezenými zdroji. Jejich zásoby se nemění. Co se mění je naše znalost velikosti zásoby a schopnost zásobu efektivně využít.

Obecně ale platí – čím je zdroj fosilního paliva exotičtější a hůře dosažitelný, tím nižší má energetickou návratnost a kapitálovou náročnost těžby.

Pojďme si udělat celkový obrázek:

2

Zde vidíme naprostou cenovou neelasticitu produkce uhlovodíků. Skoro to vypadá, že trh funguje, že? Metodická poznámka: ostré hrany křivky cen jsou zahlazeny jejím vyjádřením jako průměru za daný kvartál.

Teď si produkci rozbijme do jednotlivých oblastí:

1

Úplně spodní vrstva představuje Severní ameriku a malinko nám zlobí. Bohužel to není pořádně vidět, proto se podíváme na největího zlobivce – USA:

3

Vidíme zde dva jevy, které ve svém součtu výrazně snížily závislost USA na dovozech: 1) velká recese snížila americkou spotřebu paliv z maxima 20,5 mbpd okolo roku 2005-2006 na aktuálních 19 mpbd. Zároveň se okolo roku 2008 začala zvyšovat produkce, a to z minima okolo 8 mbpd na aktuálních 14 mbpd. Odkud se vlastně bere ten objem, který je v USA spotřebováván?

4

Nejvyšší vrstva jsou importy. Nejnižší vrstva představuje konvenční zdroje ropy. To důležité je červená vrstva, tvořená tzv. „tight oil“, která představuje uhlovodíky získané frakováním z břidlic.

Celý americký energetický zázrak je postavený na kapitálově náročné produkci zdroje s nízkou energetickou návratností, a na snižování spotřeby, na které se podíváme někdy příště.

Pojďme se podívat na světovou produkci BEZ USA:

5

Vidíme, že už od roku 2005 je víceméně plochá, a to navzdory nárůstu produkce třech největších světových producentů:

6

Dochází totiž k významným poklesům:

7

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Visual economics. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s