Utahujeme šrouby

Na iDnes píšou, že prej je konec skrývání. Že si stát najde, kde skutečně bydlíme. Tajemně uvádí, že „MF DNES má k dispozici jeho podrobný „věcný záměr“.“ Důvodovou zprávu, navrhované znění a ostatní dokumenty lze nalézt zde.

V textu článku lze nalézt mnoho zajímavého, mě zaujaly dva body:

1. „Změní se také situace nájemníků, kterým majitel bytu prostě zakázal zapsat si u něj trvalý pobyt.“ a „„Nová právní úprava umožní všem občanům, kteří mají nemovitost v užívání, aby na její adrese měli trvalý pobyt. Vlastníkovi stanoví povinnost umožnit přihlášení do nemovitosti,“ přibližuje náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.“. Zajímalo by mě, jak tato situace může ve stávající právní úpravě nastat – přihlašován trvalého bydliště probíhá tak, že nájemník se musí při přihlašování prokázat dokumentem, který dokazuje, že má užívací práco k dané nemovitosti, například nájemní smlouvu. Úřad Vás pak zapíše do evidence, vydá nový občanský průkaz a OZNÁMÍ majiteli nemovitosti, že jste se přihlásili. Majitel nemá nástroj, jak přihlášení k trvalému bydlišti zakázat. Naopak je na něm, aby dokázal, že v jeho nemovitosti nemáte užívací právo. Jediné, co majitel může udělat, je zneplatnit užívací titul – například výpovědí smlouvy.

Náměstek ministerstva vnitra toto neví? Předseda sdružení vlastníků toto neví?

2.  Ještě zajímavější informaci lze nalézt v boxu na straně. Píše se tam „pouze bezdomovci budou moci mít bydliště na radnici„. Jak úředník určí, že je ohlašovatel bezdomovec…?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávičky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Utahujeme šrouby

 1. Tribun napsal:

  Právní bezvědomí je pro Česko bohužel typické.

 2. kopelman napsal:

  Ad 1. je to přesně tak, jak píšete. Trvalý pobyt má pouze evidenční charakter a při žádosti o zapsání se jako právní titul předkládá nájemní smlouva. Souhlas vlastníka bytu netřeba. Moje zkušenost ale je, že většina i velmi gramotných nájemníků to netuší. Takže buď je ten spolek citovaných odoborníků skupinově negramotných, nebo na nás chystají nějakou kulišárnu, která nám zatím nedochází.

  Ad 2. logicky správně vyvozujete, že bezdomovectví se stane úředně posvěceným. Švejk by řekl: ouřední bezdomovec. To je opravdu zvěrstvo. Ovšem stát by své úřední rozhodnutí o bezdomovci měl automaticky považovat za ohlášení samostatné výdělečné činnosti. Úřad by jim měl současně vydat i živnostenské oprávnění k žebrání s provozovnou na všech veřejných prostrastvích, aby je nikdo nemohl při obstarávání prostředků k přežití šikanovat nebo vyhánět z veřejných prostor.

  • Do chvíle, kdy jsem sám potřeboval přihlásit si bydliště do nájemního bytu, jsem to taky nevěděl. Snad mě od davu odlišuje aspoň to, že jsem provedl patřičný výzkum, jehož výsledkem je současná znalost právního stavu.

   V nějaké diskusi kdosi vtipně navrhnul, že příslušný úředník bude čichově certifikován a výjimku bude udělovat na základě pachu… ufff.

 3. jolana88 napsal:

  Je třeba ovšem taky rozlišovat mezi nájemní a podnájemní smlouvou. U podnájemní se může stát, že budete potřebovat souhlas majitele (nájemník má/nemá trvalé bydliště). Druhou věcí je fakt, že v mnoha smlouvách je uvedena podmínka, občas přímo zákaz, přihlášení se. Úřady to sice nezajímá, nesmí, ale najdou se majitelé, kteří Vás kvůli tomu budou žalovat v občansko-právním řízení, a to lidé nechtějí riskovat. Toliko k právnímu povědomí …

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s