Ochrana vlastnických práv je nadřazena presumpci neviny!

Novinky píšou, že Okradený má právo zveřejnit fotku zloděje. Určitě si přečtěte celý článek, dále uvádím jen podstatné odstavce:

Soud rozhodl o tom, že pachatel trestné činnosti, který odcizil majetek, jenž mu nepatří, nemůže počítat s tím, že budou jeho práva na ochranu osobní identity stejná jako práva lidí, kteří jednají v souladu se zákonem.

Podle soudu je dále nesmyslné, aby byla pokutou potrestána osoba, která se pouze snažila o navrácení majetku v relativně vysoké hodnotě. Prodejce prý pouze využil svého práva na ochranu osobního vlastnictví.

„Samozřejmě jsem si vědom, že není možné, aby si prostřednictvím fotografií na sociálních sítích vyřizovali lidé účty. Když ale máte prokazatelné záběry krádeže, zloděje navíc pravomocně odsoudí na jeden rok do vězení, je normální se bránit tímto způsobem,“

Dosud jsem měl za to, že až soud rozhodne o tom, co jsou prokazatelné důkazy. Nyní se dozvídám, že ochrana vlastnických práv okradeného je nadřazena právům sprostého podezřelého.

Právní systém je zralý na kompletní restart…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávičky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Ochrana vlastnických práv je nadřazena presumpci neviny!

 1. NavajaMM napsal:

  Je pravda, že právny systém je zrelý na reštart aj z mnohých ďalších dôvodov.
  K textu pre začiatok pár poznámok:
  – Zverejnenie nepravdivých informácií, vrátane totožnosti páchateľa, by bolo trestným činom (pomluva).
  – Myslím, že kvôli celebritám, reklame a autorským právam na vizuálne diela sa priveľká váha kladie na zverejňovanie podobizní ľudí. Keby sme v tomto boli dôslední, tak napríklad takmer celé večerné správy sú porušením zákonov na ochranu osobnosti. Kamery, mobily a internet sú už natoľko súčasťou nášho života, že by som zverejňovanie fotiek a videí na sieťach vôbec neriešil zákonom. (So zachovaním normálnej ľudskej slušnosti.)

  • Ja treba uprimne nerozumim tomu, na zaklade jake pravni konstrukce zverejnuje policie napr. portrety hladanych…

   • NavajaMM napsal:

    Toto Vám tiež z rukáva nevysypem a ten samotný vecný fakt by mi ani nevadil, keby bol normálne vecne okomentovaný.
    Súčasná verejná komunikácia je však natoľko zdeformovaná reklamou, že sa k vecným oznámeniam pridáva veľa zbytočnej vaty na upútanie pozornosti, ktorá však zároveň zasadí informáciu do iného kontextu, iných asociácií a tým ju často totálne deformuje.
    Prihováral by som sa za ekologickú čistotu verejného priestoru. Bez nevyžiadaných informácií a oznamov – a to ani vládnych a policajných. Verím, že by to zlepšilo kvalitu života a zároveň vyriešilo Váš problém ochrany súkromia.

 2. oh napsal:

  Novinky jako obvykle zjednodušují a tím zkreslují informaci. Podstatné jsou, jako obvykle, detaily a posouzení konkrétní situace, ne jednoduchá šablona aplikovaná ÚOOÚ.
  Pokud máte zájem si procvičit právničtinu, celý rozsudek (se začerněnými osobními údaji) je k dispozici zde:
  http://www.lidovky.cz/za-zverejneni-fotky-zlodeje-dostal-pokutu-zakon-neporusil-tvrdi-soud-1z3-/zpravy-domov.aspx?c=A150527_112900_ln_domov_jzl&tl=1

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s